AHSAA Football Scoreboard Friday’s Results 10-09-20

AHSAA Football Scoreboard
Friday’s Results
CLASS 7A
Austin 40, Huntsville 7
Pine Forest (FL) at Baker, cancelled
CLASS 6A

Columbia at Cullman, rescheduled, Oct. 29
Decatur 28, Hazel Green 0
Fort Payne 28, Southside-Gadsden 27
Helena 14, Calera 13
Pell City 34, Springville 20
CLASS 5A

Alexandria 42, Lincoln 17
Central, Clay County 38, Holtville 20
Carroll 27, Greenville 21 (OT)

Lawrence County 1, Lee-Huntsville 0, Forfeit
Ramsay 47, John Carroll Catholic 6
Sylacauga 51, Beauregard 19
Wenonah 1, Fairfield 0, Forfeit
CLASS 4A

Alabama Christian 49, Geneva 20
American Christian 1, Wilcox Central 0, Forfeit
Anniston 23, Munford 20 (OT)
Bibb County 22, West Blocton 20
Brooks 29, West Morgan 21
Dallas County 36, Holt 20
Montevallo 1, Sumter Central 0, Forfeit
North Jackson 43, Randolph 24
Williamson at Escambia County, rescheduled, Oct. 12
CLASS 3A

J.B. Pennington 1, Tarrant 0, Forfeit
Northside Methodist 41, New Brockton 6
Opp 24, Wicksburg 14
Piedmont 48, Pleasant Valley 0
Pike County 48, Goshen 0
Providence Christian 37, Houston Academy 14
Trinity Presbyterian at Dadeville, Cancelled
CLASS 2A

B.B. Comer 30, Fayetteville 7
Cold Springs 1, Midfield 0, Forfeit
G.W. Long 1, Cottonwood 0, Forfeit
Isabella 1, Calhoun 0, Forfeit
LaFayette 12, Horseshoe Bend 0
Luverne 1, Francis Marion, Forfeit
Orange Beach 1, Washington County 0, Forfeit
Spring Garden 14, Westbrook Christian 8
Thorsby 1, Central Coosa 0, forfeit
CLASS 1A

Billingsley 1, Autaugaville 0, Forfeit
Central-Hayneville 1, Ellwood Christian 0, Forfeit
J.F. Shields 1, A.L. Johnson 0, Forfeit
Linden 1, R.C. Hatch, Forfeit
Maplesville 27, Notasulga 21 (OT)
Ragland 35, Wadley 8
Winterboro 10, Victory Christian 0
Woodland 47, Talladega County Central 6
Saturday’s Games, Oct. 10
CLASS 6A

Opelika at Lee-Montgomery, 11:30 a.m. (WOTM TV)

Monday’s Games, Oct. 12
CLASS 5A

B.C. Rain at St. Paul’s Episcopal, 6 p.m.
Elberta at LeFlore, 6 p.m.
CLASS 4A
Williamson at Escambia County, 6 p.m.
Thursday’s Results
AHSAA TV NETWORK / WOTM TV GAME OF THE WEEK
Madison Academy 34, Madison County 10
OTHER GAMES
CLASS 7A
Bob Jones 35, Albertville 14
Central-Phenix City 33, Prattville 14
Daphne 50, Mary Montgomery 14
Davidson 28, Foley 13
Dothan 39, Jeff Davis 18
Enterprise 35, Smiths Station 13
Florence 20, Sparkman 13
Grissom 35, James Clemens 14
Hewitt-Trussville 42, Vestavia Hills 35
Hoover 47, Spain Park 34
James Clemens 35, Grissom 14, corrected score reported in reverse
Murphy 14, Alma Bryant 13
Oak Mountain 42, Tuscaloosa County 21
Theodore 25, Fairhope 17
Thompson 48, Gadsden City 0
CLASS 6A
Athens 47, Buckhorn 14
Baldwin County 20, Citronelle 7
Chelsea 35, Huffman 34
Clay-Chalkville 45, Mortimer Jordan 0
Eufaula 38, Carver-Montgomery 21
Gardendale 35, Minoe `3
Hartselle 35, Muscle Shoals 9
Hillcrest-Tuscaloosa 45, McAdory 41
Hueytown 1, Northridge 0, forfeit
Jackson-Olin 35, Jasper 7
McGill-Toolen Catholic 45, Robertsdale 6
Mountain Brook 17, Briarwood Christian 7
Oxford 42, Arab 14
Park Crossing 1, Valley 0, forfeit
Paul Bryant 33, Brookwood 23
Pelham 37, Benjamin Russell 12
Saraland 47, Gulf Shores 21
Shades Valley 34, Homewood 17
Sidney Lanier 26, Russell County 7
Spanish Fort 14, Blount 10
Wetumpka 49, Chilton County 14
CLASS 5A
Boaz 42, Douglas 21
Carver-Birmingham 24, Cordova 14
Center Point 54, Hayden 32
Corner 56, Moody 55
Demopolis 47, Jemison 7
East limestone 45, Ardmore 14
Fairview 35, Crossville 0
Faith Academy 41, Vigor 7
Leeds 41, St. Clair County 0
Mae Jemison 47, Brewer 0
Marbury 42, Shelby County 27
Pike Road 52, Headland 0
Pleasant Grove 47, Parker 13
Rehobeth 29, Charles Henderson 14
Selma 32, Central-Tuscaloosa 12
Talladega 1, Tallassee 0, forfeit
UMS-Wright 42, Satsuma 6
West Point 43, Sardis 7
CLASS 4A
Bullock County 45, Ashford 8
Central-Florence 20, Priceville 14
Deshler 41, Rogers 7
Dora 35, Ashville 20
Etowah 40, Hanceville 0
Good Hope 31, Fultondale 17
Gordo 41, Hamilton 0
Haleyville 28, Fayette County 6
Handley 41, Cherokee County 20
Jackson 26, W.S. Neal 22
Jacksonville 33, Cleburne County 0
Mobile Christian at St. Michael Catholic, postponed
New Hope 44, DAR 28
Northside 1, Curry 0, forfeit
Oneonta 35, Scottsboro 21
Saint James 52, Dale County 26
Straughn 31, B.T. Washington 20
West Limestone 37, Wilson 6
Westminster Christian 35, St. John Paul II Catholic 20
CLASS 3A
Asbury 44, Brindlee Mountain 7
Bayside Academy 38, Cottage Hill Christian 28
Chickasaw 46, Millry 13
Danville 44, Elkmont 20
East Lawrence 36, Clements 18
Flomaton 50, Excel 13
Fyffe 55, North Sand Mountain 0
Geraldine 17, Sylvania 10
Lauderdale County 41, Phil Campbell 0
Montgomery Academy 31, Greensboro 20
Montgomery Catholic 42, Childersburg 0
Oakman 47, Carbon Hill 0
Ohatchee 57, Glencoe 14
Plainview 29, Collinsville 13
Reeltown 47, Beulah 13
Saks 60, Weaver 0
Slocomb 41, Daleville 6
Southside-Selma 42, Monroe County 28
Thomasville 45, Hale County 20
T.R. Miller 37, Hillcrest-Evergreen 20
Vinemont 21, Susan Moore 7
Walter Wellborn 33, Hokes Bluff 9
Winfield 49, Holly Pond 8
CLASS 2A
Abbeville 48, Elba 42
Addison 42, Lamar County 27
Ariton 35, Zion Chapel 0
Clarke County 49, J.U. Blacksher 0
Cleveland 49, Gaston 0
Falkville 62, Tanner 0
Geneva County 21, Houston County 14
Highland Home 43, Central Hayneville 24, replacement non counter
Lanett 48, Ranburne 0
Leroy 42, St. Luke’s Episcopal 22
Mars Hill Bible 42, Lexington 0
Pisgah 34, Ider 27 (OT)
Randolph County 56, Vincent 38
Red Bay 47, Hatton 8
Sand Rock 20, West End 18
Section 47, Whitesburg Christian 22
Sheffield 53, Tharptown 0
Southeastern 28, Locust Fork 21
Winston County 30, Sulligent 12
CLASS 1A
Berry 29, Pickens County 28
Brantley 56, Georgiana 12
Cedar Bluff 1, Gaylesvlle 0, forfeit
Decatur Heritage 43, R.A. Hubbard 36
Florala 68, Pleasant Home 7
Fruitdale 42, Marengo 0
Hackleburg 44, Phillips 0
Hubbertville 40, Brilliant 23
Jacksonville Christian 50, Russell Christian (MS) 35
Loachapoka 42, Verbena 0
Marion County 42, South Lamar 20
McKenzie 34, Kinston 12
Meek 34, Lynn 32
Samson 14, Red Level 0
Sumiton Christian 32, Appalachian 14
Sweet Water 46, McIntosh 0
Vina 32, Cherokee 6
Waterloo 45, Shoals Christian 9

No Comments FootballHigh School SportsSports

AHSAA Football Scoreboard Thursday’s Results 10-1-20

AHSAA Football Scoreboard
Thursday’s Results
AHSAA TV Network / WOTM Game of the Week
Randolph County 41, Fayetteville 0
CLASS 7A
Sparkman 31, Bob Jones 0
CLASS 6A
Buckhorn 51, Columbia 0
Park Crossing 22, Sidney Lanier 6
CLASS 4A
Cherokee County 28, Munford 26Vigor 19, Escambia County 0
Madison Academy 1, Randolph 9, forfeit
CLASS 3A
Childersburg 42, Beulah 14
CLASS 2A
B.B. Comer 24, Horseshoe Bend 16
CLASS 1A
Cedar Bluff 56, Woodville 28
Winterboro 48, Talladega County Central 6

No Comments FootballHigh School SportsSports

AHSAA Football Scoreboard 9-18-20

AHSAA FOOTBALL SCOREBOARD
FRIDAY’S RESULTS
(Includes Thursday results)
CLASS 7A
Auburn 47, Jeff Davis 0
Central-Phenix City 45, Enterprise 28
Gadsden City 31, Spain Park 17
Hoover 42, Oak Mountain 7
James Clemens 35, Huntsville 14
Florence 1, Bob Jones 0, forfeit
Grissom 55, Albertville 0
Prattville 35, Dothan 0
Sparkman 21, Austin 14
Theodore 28, Murphy 6
Thompson 35, Hewitt-Trussville 21Vestavia Hills 17, Tuscaloosa County 10
CLASS 6A
Arab 28, Southside-Gadsden 27
Briarwood Christian 28, Huffman 16
Buckhorn 13, Decatur 7
Clay-Chalkville 38, Minor  33
Cullman 48, Hazel Green 6
Eufaula 33, Park Crossing 7
Gardendale 42, Jasper 0
Hartselle 56, Columbia 0
Homewood 1, Woodlawn 0, forfeit
Hueytown 28, Hillcrest-Tuscaloosa 24
Lee-Montgomery 1, Russell County 0, forfeit
McAdory 25, Bessemer City 6
Mountain Brook 24, Shades Valley 7Muscle Shoals 31, Athens 29
Northridge 45, Brookwood 16
Opelika 24, Carver-Montgomery 7
Oxford 59, Pell City 20
Paul Bryant 34, Holt 0, replacement game not of record
Pelham 1, Helena 0, forfeit
Pinson Valley 34, Jackson-Olin 18
Stanhope Elmore 47, Chilton County 0
Valley 21, Sidney Lanier 6
Wetumpka 51, Benjamin Russell 37
CLASS 5A
Alexandria 38, Corner 14
Andalusia 45, Charles Henderson 12
Boaz 38, Sardis 0
Carroll 46, Headland 20
Central, Clay County 51, Beauregard 6
Central-Tuscaloosa 27, Marbury 12
Center Point 56, Moody 14
Demopolis 49, Shelby County 20
Fairfield 13, John Carroll 7
Fairview 28, West Point 27
Guntersville 50, Douglas 0
Holtville 28, Talladega 14
Jemison 36, Sipsey Valley 6
Leeds 19, Hayden 3
Lincoln 48, St. Clair County 28
Mae Jemison 34, Lee-Huntsville 14
Pike Road 1, Rehobeth 0, forfeit
Pleasant Grove 35, Carver-Birmingham 0
Ramsay 47, Cordova 0
Russellville 27, Lawrence County 18
Springville 42, Scottsboro 28
Tallassee 49, Elmore County 21
CLASS 4A
Alabama Christian 40, Dale County 20
American Christian 56, Bibb County 13
Bullock County 32, B.T. Washington 22
Central-Florence 41, Rogers 21
Cherokee County 47, White Plains 12
DAR 59, Westminster Christian 54
Deshler 26, Brooks 7
Etowah 24, Ashville 0
Fayette County 26, Oak Grove 7
Geneva 41, Ashford 8
Good Hope 34, Hanceville 13
Handley 32, Cleburne County 0
Gordo 53, Haleyville 19
Jackson 28, Selma 14
Jacksonville 44, Munford 20
Madison Academy 36, North Jackson 32
Madison County 29, Randolph 14
Montevallo 1, Wilcox Central 0, forfeit
Northside 37, Hamilton 0
Oneonta 31, Dora 17
Priceville 45, Wilson 27
St. John Paul II Catholic 27, New Hope 7
West Limestone 37, West Morgan 15
CLASS 3A
Carbon Hill 32, Holly Pond 8
Colbert Heights 49, Clements 31
East Lawrence 42, Danville 0
Fyffe 54, Brindlee Mountain 6
Greensboro 42, Monroe County 0
Hillcrest-Evergreen 31, Excel 20
Hokes Bluff 42, Glencoe 0
Lauderdale County 69, Elkmont 9
Montgomery Academy 38, Prattville Christian 7
Montgomery Catholic 41, Beulah 7
Oakman 27, J.B. Pennington 24 (OT)
Ohatchee 28, Saks 8
Opp 54, Daleville 6
Piedmont 1, Weaver 0, forfeit
Plainview 30, Geraldine 16
Reeltown 34, Goshen 13
Thomasville 49, Leroy 18
Trinity Presbyterian 26, Pike County 0
Slocomb 48, Houston Academy 20
Sylvania 35, Collinsville 0
Vinemont 1, Tarrant 0, forfeit
Walter Wellborn 49, Pleasant Valley 14
Wicksburg 47, New Brockton 0
Winfield 14, Susan Moore 7
CLASS 2A
Addison 22, Winston County 6
Aliceville 40, Cold Springs 7
B.B. Comer 46, Ranburne 18
Central Coosa 1, Francis Marion 0, forfeit
Colbert County 24, Hatton 16
Elba 56, Cottonwood 6
Geneva County 42, Abbeville 30
G.W. Long 52, Ariton 6
Isabella 39, Verbena 14, replacement game not of record
Lanett 26, LaFayette 0
North Sand Mountain 49, Tanner 14
Orange Beach 1, Greene County 0, forfeit
Pisgah 42, Whitesbur Christian 40 (2 OT)
Randolph County 33, Horseshoe Bend 12
Red Bay 53, Tharptown 0
Section 1, Ider 0, forfeit
Sheffield 47, Lexington 41
Southeastern 20, Sand Rock 7
Spring Garden 34, Cleveland 14
Sulligent 1, Midfield 0, forfeit
Thorsby 1, Calhoun 0, forfeit
Vincent 41, Fayetteville 34
Westbrook Christian 50, Locust Fork 14
West End 54, Gaston 20
CLASS 1A
Appalachian 56, Coosa Christian 15
Autaugaville 28, Keith 8, replacement game not of record
Berry 38, Marion County 12
Brilliant 27, South Lamar 8
Dade County (GA) 44, Cedar Bluff 13
Decatur Heritage 61, Shoals Christian 18
Fruitdale 1, Choctaw County 0, forfeit
Georgiana 36, Kinston 26
Hackleburg 56, Cherokee 12
Hubbertville 57, Meek 28
Linden 50, J.F. Shields 16
Maplesville 35, Loachapoka 0
Marengo 36, McIntosh 14
McKenzie 28, Samson 14
Millry 1, Southern Choctaw 0, forfeit
Notasulga 37, Billingsley 10
Pickens County 34, Lynn 12
Talladega County Central 1, Victory Christian 0, forfeit
Valley Head 34, Gaylesville 28
Verbena 1, Barbour County 0, forfeit
Waterloo 46, Vina 0
Winterboro 15, Wadley 12
Woodland 33, Donoho 14
Woodville 34, Sumiton Christian 32 (2 OT)

SATURDAY GAMES
CLASS 1A

Florala at Red Level, 2 p.m.
Pleasant Home at Brantley, 11 a.m.
CLASS 2A
Houston County at Zion Chapel. 3 p.m.
Washington County at J.U. Blacksher, ppd to Oct. 30
CLASS 3A

Childersburg at Dadeville, 1 p.m.
Flomaton at Chickasaw, 2:30 p.m.
Northside Methodist at Bay Haven Charter (FL), 1 p.m.
Southside-Selma at Hale County, 6 p.m.
CLASS 4A
Saint James at Straughn,  7 p.m.
Vigor at Mobile Christian, 5 p.m.
CLASS 5A
LeFlore at Satsuma, 7 p.m.
St. Paul’s Episcopal at Faith Academy, 4 p.m.
CLASS 6A
McGill-Toolen Catholic at Citronelle, 2 p.m.
Saraland at Blount,  11 a.m.
CLASS 7A
Mary Montgomery at Baker, 7 p.m.

MONDAY’S GAMES
CLASS 2A
Clarke County at St. Luke’s Episcopal,  7 p.m.
CLASS 3A
Bayside Academy at T.R. Miller, 6 p.m.
CLASS 4A
Escambia County at St. Michael Catholic, 6 p.m.
Williamson at W.S. Neal, 6 p.m.

No Comments FootballHigh School SportsSports
error: Content is protected !!